Ga naar de inhoud

Concept begroting

Protestantse gemeente te Roermond

College van Kerkrentmeesters Begroting 2027

Protestantse gemeente te Roermond

College van Kerkrentmeesters Begroting 2027

Inhoudsopgave

  1. Toelichting………………………………………………………………………………………………………… 2
    1. Begrote staat van baten en lasten over 2027…………………………………………………………… 5
    1. Toelichting op de begrote staat van baten en lasten…………………………………………………. 6
    1. Algemene informatie…………………………………………………………………………………………. 12
    1. Kengetallen…………………………………………………………………………………………………….. 14

1.1  Toelichting

1.1  Toelichting

De hoofdinkomsten van de Protestantse Gemeente Roermond zijn de vrijwillige bijdragen.

Daarnaast zijn er inkomsten uit gebruik van het Ontmoetingscentrum door derden, rente inkomsten van banktegoeden en spaarcontracten, de subsidies voor de instandhouding van het monumentale kerkgebouw, de collecteopbrengsten en de jaarlijkse boekenmarkt.

Voor 2027 is er vanaf 1 juli 0,3 FTE kerkelijk werker/predikant voorzien en is hiervoor begroot. De grootste kostenpost is het onderhoud van de gebouwen. Voor het kerkgebouw zullen de onderhoudskosten voor de komende periode van 2026-2031 hoger zijn dan de vorige periode en de subsidie is met 10% afgenomen.

De begrote inkomsten van het OC zijn voor 2027 hoger, omdat de verhuur verder is uitgebreid en er prijsverhogingen zijn doorgevoerd.

Het begrote operationele resultaat is zeer beperkt positief. Voor de bijzonderheden wordt verwezen naar de toelichting bij de betreffende (hoofd)groepen.

1.2  Toelichtingen op hoofdgroepen

Opbrengsten onroerende zaken

Per 1 januari 2025 wordt het ontmoetingscentrum grootschalig verhuurd aan Vijf.nu, een organisatie die in de wijk als een aanspreekpunt voor welzijn en ondersteuning in de gemeente Roermond functioneert. Daarnaast vindt er verhuur plaats aan allerlei groepen die 1x per week, 1x per maand of incidenteel ruimte nodig hebben om samen te komen. De verhuurtarieven worden bewust laagdrempelig gehouden.

Opbrengsten uit rente, dividenden en beleggingen

In 2026 is het gelukt om een tijdslotspaarrekening te openen bij de Rabobank, waar we voor het tegoed een hogere rentevergoeding krijgen. De tegoeden worden nu verdeeld over de tijdslotspaarrekening met een opvraagtermijn van 3 maanden), lange termijn deposito’s (waarbij om de 3 maanden een bedrag vrijvalt en we kunnen beslissen of het geld wel of niet opnieuw wordt vastgezet) bij Stichting kerkelijk geldbeheer, en kleinere bedragen worden aangehouden op gewone spaarrekeningen en betaalrekeningen.

Opbrengsten levend geld

De daling van o.a. de vrijwillige bijdragen gaat iets minder hard dan verwacht, maar tegelijkertijd ontvallen ons ieder jaar meerdere goede gevers door overlijden. Mede gezien de leeftijdsopbouw van de gemeente zijn de opbrengsten voorzichtig begroot.

Door te zenden collecten en giften

De afdracht van de collecten loopt via de diaconie.

Opbrengsten uit subsidies en bijdragen

Voor de monumentale kerk wordt een subsidie (SIM) ontvangen van de Rijksdienst en via de provincie (Monulisa), samen 65% van het subsidiabele bedrag. We zullen in zes jaar ongeveer

€213.000 ontvangen. De Gemeente Roermond heeft aangegeven mee te willen denken over de toekomst van het kerkgebouw, maar een concrete bijdrage zit er voor 2027 niet in.

Onttrekking bestemmingsreserves/-fondsen

Een eventueel tekort op de begroting wordt onttrokken aan één of meerdere reserves. Welke reserve(s) is afhankelijk van de oorsprong van het tekort.

Incidentele baten

Vooraf niet te budgetteren, geldt ook voor bv. de herwaarderingsreserve ivm de stijging van de WOZ-waarde van het ontmoetingscentrum.

Kosten kerkelijke gebouwen

1/6 deel van de onderhoudssubsidies voor het kerkgebouw (2026-2031) wordt incl. de jaarlijkse eigen bijdrage aan de voorziening toegevoegd. De dotatie aan de voorziening voor het ontmoetingscentrum is gebaseerd op het onderhoudsplan dat t.b.v. de meerjarenraming is opgesteld.

Pastoraat resp. diaconaal pastoraat

Er is uitgegaan van een 0,3 fte bezetting per 1 juli 2027 (een gezamenlijke /kerkelijk werker predikant met Weert-Budel en Maasbracht). In de praktijk kan dit eerder of later zijn. De salarisadministratie zal via het Kantoor der Kerkelijke Administraties (KKA) worden geregeld.

De afdracht basisbijdrage is verplicht voor iedere gemeente, vacant of bezet.

Het bedrag voor verhuiskosten, inrichtingskosten en onkosten beroepingscommissie is reeds gereserveerd in een tijdelijke predikantsreserve.

Verplichtingen/bijdragen aan andere organen

De afdracht voor de solidariteitskas is per 2026 verhoogd naar €7,50 per belijdend lid.

Salarissen en vergoedingen

De vrijwilligerscontracten zijn voor de bijdragen- en financiële administratie en de schoonmaak-, klus- en tuinhulpen in het ontmoetingscentrum.

Rentelasten/bankkosten

Dit zijn kosten van de verschillende bankrekeningen en SKG-collect (webwinkel en Appostel).

Afdrachten door te zenden collecten en giften

De afdracht van de collecten loopt in principe via de diaconie.

Toevoeging bestemmingsreserves/-fondsen

Deze uitgaven worden alleen in de jaarrekening inzichtelijk gemaakt en verantwoord

2.1  Begrote staat van baten en lasten over 2027

BegrotingBegrotingRekening
202720262025
Opbrengsten en Baten  
Opbrengsten onroerende zaken52.00043.25039.517
Opbrengsten uit rente, dividenden en beleggingen20.75017.57515.386
Opbrengsten levend geld90.75088.950100.979
Opbrengsten uit subsidies en bijdragen35.37334.20013.897
Totaal baten A198.873183.975169.778
Uitgaven en Kosten   
Kosten kerkelijke gebouwen135.848124.059107.667
Kosten overige niet-kerkelijke eigendommen en inventarissen4.2504.0003.929
Pastoraat resp. diaconaal pastoraat28.78527.90211.621
Kosten kerkdiensten en kerkelijke activiteiten4.7504.5002.170
Verplichtingen/bijdragen aan andere organen7.0906.9106.001
Salarissen en vergoedingen10.73010.93010.086
Kosten beheer, administratie en archief5.6306.1005.416
Rentelasten/bankkosten900500440
Totaal lasten A197.983184.901147.330
Operationeel resultaat (A)890-92622.448
Incidentele baten en lasten   
Incidentele baten––4.000
Incidentele lasten–––
Incidentele baten en lasten (B)––4.000
Resultaat verslagjaar (A+B)890-92626.448
Mutaties bestemmingsreserves/-fondsen   
Onttrekkingen bestemmingsreserves–926–
Onttrekkingen bestemmingsfondsen–––
Toevoegingen bestemmingsreserves–0-325.000
Toevoegingen bestemmingsfondsen–0–
Totaal mutaties bestemmingsreserves/-fondsen (C)–926-325.000


Resultaat naar Algemene reserve (D)

890                    0          -298.552

2.2  Toelichting op de begrote staat van baten en lasten

Opbrengsten en Baten   
 BegrotingBegrotingRekening
 202720262025
Opbrengsten onroerende zaken   
Opbrengsten onroerende zaken   
Monumentale kerkgebouwen7501.000445
Kerkelijke verenigingsgebouwen/centra48.50040.00036.305
Buffetten en catering2.7502.2502.767
 52.00043.25039.517
Opbrengsten uit rente, dividenden en beleggingen   
Opbrengsten uit rente, dividenden en beleggingen   
Rente van banken7.5006.2504.219
Opbrengsten financiële vaste activa13.25011.32511.168
 20.75017.57515.386
Opbrengsten levend geld   
Opbrengsten levend geld   
Vrijwillige bijdragen76.00074.50077.586
Collecten in kerkdiensten5.2505.7505.519
Giften1.5001.0009.541
Solidariteitskas2.5002.2002.685
Overige opbrengsten levend geld5.5005.5005.647
 90.75088.950100.979
Opbrengsten uit subsidies en bijdragen   
Opbrengsten uit subsidies en bijdragen   
Niet-kerkelijke subsidies34.12332.70012.647
Bijdragen van andere niet-kerkelijke instellingen1.2501.5001.250
 35.37334.20013.897
Incidentele baten   
Incidentele baten   
Boekwinsten bij verkoop onroerende zaken––4.000
 ––4.000


 BegrotingBegrotingRekening
Onttr. bestemmingsreserves/-fondsen202720262025
Onttr. bestemmingsreserves/-fondsen   
Onttrekkingen bestemmingsreserves–926–
 –926–


Uitgaven en Kosten   
 Begroting 2027Begroting 2026Rekening 2025
Kosten kerkelijke gebouwen   
Monumentale kerkgebouwen   
Onderhoud5.5005.5004.848
Belastingen150150-59
Verzekeringen10.50011.50011.049
Energie en water4.8006.4005.386
Dotaties aan onderhoudsvoorzieningen58.69857.27527.994
Overige kosten500500168
 80.14881.32549.386
Kerkelijke verenigingsgebouwen/centra   
Onderhoud5.0004.5004.793
Belastingen1.7001.5001.497
Verzekeringen1.6501.8001.725
Energie en water5.3507.7507.434
Dotaties aan onderhoudsvoorzieningen37.00022.18465.000
Overige kosten3.5003.5003.154
 54.20041.23483.604
Pastorieën bewoond door predikant   
Onderhoud––1.505
Belastingen––318
Verzekeringen––206
Energie en water––914
Dotaties aan onderhoudsvoorzieningen––-35.000
Overige kosten––5.537
 ––-26.520
Niet-monumentale orgels   
Onderhoud1.5001.5001.198
 1.5001.5001.198
 135.848124.059107.667


 BegrotingBegrotingRekening
 202720262025
Kosten niet-kerkelijke eigendommen   
Overige kosten (on)roerende zaken   
Installaties en inventarissen1.2501.0001.438
Buffetten en catering3.0003.0002.491
 4.2504.0003.929
 4.2504.0003.929
Pastoraat resp. diaconaal pastoraat   
Eigen predikanten   
Afdracht basisbijdrage400387371
Bijdragen aan(+)/ontvangsten van(-) derden in traktementen017.615–
 40018.002371
Overige kosten pastoraat   
Hulpdiensten5.0005001.266
Preekvoorziening8.2507.9008.553
Overige kosten pastoraat1.5001.5001.431
 14.7509.90011.250
Kerkelijk werkers   
Salarissen en toeslagen9.900––
Pensioenpremies1.125––
Sociale lasten1.800––
Vergoedingen810––
 13.635––
 28.78527.90211.621
Kosten kerkdiensten en kerkelijke activiteiten   
Kosten kerkdiensten en kerkelijke activiteiten   
Kerkdiensten2.8002.1001.083
Overige kosten kerkdiensten en catechese1.4001.4001.072
Wijkwerk en gemeenteavonden15025015
Jeugdwerk150250–
Overige kosten kerkelijke activiteiten250500–
 4.7504.5002.170


 Begroting 2027Begroting 2026Rekening 2025
Verplichtingen/bijdragen aan andere organen   
Verplichtingen/bijdragen aan andere organen   
Afdrachten voor quotum5.0105.3004.331
Afdrachten voor de solidariteitskas1.5301.0601.170
Overige bijdragen en contributies550550500
 7.0906.9106.001
Salarissen en vergoedingen   
Overige kosten personeel/vrijwilligers   
Vergoedingen vrijwilligers3.0003.0003.285
Overige kosten vrijwilligers7501.500207
Vrijwilligerscontracten6.4806.1806.330
Overige vergoedingen500250264
 10.73010.93010.086
 10.73010.93010.086
Kosten beheer, administratie en archief   
Kosten beheer, administratie en archief   
Bestuur150250–
Bureaubehoeften en drukwerk150150220
Telefoon- en internetabonnementen1.2001.1001.058
Administratie en archief500500538
Ledenregistratie–150–
Financiële administratie1.1301.2501.073
Verzekeringen (WA, diefstal, verz.vrijwilligers, etc.)800750799
Publiciteit1.7001.6501.636
Overige kosten–30092
 5.6306.1005.416
Rentelasten/bankkosten   
Rentelasten/bankkosten   
Bankkosten900500440
 900500440


 Begroting 2027Begroting 2026Rekening 2025
Toev. bestemmingsreserves/-fondsen   
Toev. bestemmingsreserves/-fondsen   
Toevoegingen bestemmingsreserves–0325.000
Toevoegingen bestemmingsfondsen–0–
 ––325.000


  • Algemene informatie

Registratienummer gemeente                                         91380000

Protestantse classis Noord-Brabant,

Classis Samenwerking met

Limburg en Réunion Wallonne Protestantse gemeenten Maasbracht en Weert

Organisatie

Aantal wijkgemeenten                                                      1

Aantal begraafplaatsen                                                    0

Aantal annexe stichtingen                                               0

Aantal stichtingen waarin de gemeente overheersende zeggenschap heeft0
Pastoraat resp. diaconaal pastoraat 
Predikanten – bezetting in aantallen 
Aantal predikanten voor gewone werkzaamheden1
Aantal predikanten met een bijzondere opdracht0
Totaal aantal predikanten1
Predikanten – bezetting in FTE 
Bezetting predikanten fulltime in FTE0
Bezetting predikanten parttime in FTE0,30
Totaal bezetting predikanten in FTE0,30
Waarvan vacatures in FTE0,30
Waarvan predikanten met opslag tijdelijke dienst in FTE0,00
Waarvan predikanten met proponentenkorting in FTE0,00
Kerkelijk werkers 
Aantal kerkelijk werkers0
Bezetting kerkelijk werkers in FTE0,00
Waarvan vacatures in FTE0,00
Personeel 
Overige betaalde medewerkers 
Aantal overige betaalde medewerkers0
Bezetting overige betaalde medewerkers in FTE0,00
Ouderlingen 
(Bij gemeenten met wijkgemeenten: in algemene kerkenraad) 
Aantal ouderlingen (niet tevens kerkrentmeester)4
Waarvan vacatures2
College van kerkrentmeesters 
Ouderlingen-kerkrentmeester
Aantal ouderlingen-kerkrentmeester3
Waarvan vacatures2
Kerkrentmeesters 
Aantal kerkrentmeesters2
Waarvan vacatures0
College van diakenen 
Diakenen 
Aantal diakenen3
Waarvan vacatures2
Diaconale rentmeesters 
Aantal diaconale rentmeesters0
Waarvan vacatures0
Leden 
Aantal belijdende leden190
Aantal doopleden186
Totaal aantal leden376
Pastorale eenheden 
Aantal pastorale eenheden282
ANBI-paginapg-roermond.nl/anbi/

4.1  Kengetallen

 Gemeenten met  Alle 
250-499 ledengemeenten    Spreiding    Spreiding    Spreiding
  BegrotingBegrotingRekeningGemiddeldeGemiddeldelaagmiddenhoog
NummerOmschrijving20272026202520242024202420242024
Lasten         
3.1Lasten pastoraat t.o.v. totaal baten A14%15%7%     
3.2Lasten kerkelijke gebouwen t.o.v. totaal baten A68%67%63%     
3.3Totaal lasten A t.o.v. totaal baten A100%101%87%     
Baten         
4.1Gemiddelde bijdrage levend geld per lid241222252–––––


  • Levend geld t.o.v. totaal baten A (excl. doorzendcollecten)

46%                48%                59%

Nummer     Omschrijving Organisatie

Begroting

2027

Begroting

2026

Rekening

2025

Gemeenten

met 250-499

leden

Gemiddelde

2024

Alle gemeenten

Gemiddelde

2024

Spreiding

laag 2024

Spreiding midden

2024

Spreiding

hoog 2024

5.1                Aantal leden per FTE pastoraat1.2531.3331.333
5.2                Aantal leden per FTE predikant1.2531.3331.333
5.3                Bezettingsgraad kerkenraad en colleges50%50%58%
5.4                Aantal belijdende leden190204204
5.5                Aantal doopleden186196196
5.6                Totaal aantal leden376400400